Panel diskusija  „Značaj rezolucije Generalne skupštine UN o genocidu u Srebrenici”

Panel diskusija „Značaj rezolucije Generalne skupštine UN o genocidu u Srebrenici”

24.04.2024. - 10:00, II sprat, Velika sala

Panel diskusija Inicijative mladih za ljudska prava (YIHR) u Srbiji

Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) u Srbiji pozvala vas je da prisustvujete panel diskusiji pod nazivom „Značaj rezolucije Generalne skupštine UN o genocidu u Srebrenici” koja se se održala u sredu, 24. aprila od 10h u Medija centru u Beogradu (Terazije broj 3, II sprat, velika sala). Na kraju panela, YIHR je predstavio zahtev vršiocu dužnosti predsednika Vlade Srbije, Ivici Dačiću povodom glasanja Srbije na Generalnoj skupštini UN-a.

Odnos Srbije prema genocidu u Srebrenici ostaje ključno političko pitanje. Ovo pitanje je test za druga važna pitanja našeg društva. Kroz odgovor na njega, vidi se da li u Srbiji ima vladavine prava, da li je Srbija demokratija i da li vlasti u Srbiji štite slobode građana i žele Srbiju u Evropskoj uniji.

Najviši predstavnici vlasti u Srbiji i bosansko-hercegovačkom entitetu Republika Srpska nacrt rezolucije Generalne skupštine UN-a o genocidu u Srebrenci koju su početkom aprila podneli Nemačka i Ruanda dočekali su sa rezignacijom, što je pokrenulo novu kampanju relativizacije sudski utvrđenih činjenica o genocidu u Srebrenici. Ovog puta poricanje genocida je osnovno sredstvo za proizvodnju starih i novih strahova – kreiranje stigme „genocidnog naroda”, plaćanje ratne odštete i novi razlog za „samostalnost” Republike Srpske. Mnoge neistinite tvrdnje prezentovane su kao činjenice, a važna pitanja su ostala bez odgovora.

  • Šta je suštinski značaj rezolucije Generalne skupštine UN-a po porodice žrtava i preživele,koje su pravne a koje političke i moralne posledice po Srbiju i BiH zbog glasanja za i protiv ove rezolucije?

  • Na koji način sadržaj rezolucije može biti pretočen u zagovaranje političkih partija, aktivnosti obrazovnih institucija i interesovanje celog društva?

  • Zbog čega se i posle 20 godina od presude za genocid u slučaju Krstić, u Srbiji svakodnevno i lako relativizuje zločin bez obzira što ga poricatelji opisuju „teškim”?

Na ova i druga pitanja, naši/e govornici/ce su pokušali da daju odgovore sa ciljem da se otvori šira, argumentovana rasprava o odnosu države Srbije prema genocidu u istočnoj BiH.

Na panelu su govorili:

Almasa Salihović, Memorijalni centar Srebrenica

Relja Radović, advokat

Pavle Grbović, predsednik Pokreta slobodnih građana (PSG)

Moderator: Vanja Đurđić, koordinator programa YIHR 

Ovaj sajt koristi "kolačiće" kako bi se obezbedilo bolje korisničko iskustvo. Ako želite da blokirate "kolačiće", molimo podesite svoj pretraživač.