Pristupanje Srbije Svetskoj trgovinskoj organizaciji i Evropskoj uniji u doba populističkih izazova međunarodnoj trgovini
Utorak, 4/7/2017, 12:00, II sprat, Velika sala
izveštaji:
Među najznačajnijim izazovima za uspešno zatvaranje pregovora u Poglavlju 30: Ekonomski odnosi sa inostranstvom je obaveza članstva Srbije u Svetskoj trgovinskoj organizaciji Interno, članstvo se osporava zbog potrebe za promenom aktuelnog zakona o GMO-u, što se pre svega zbog nedostatka informacija predstavlja kao prvi korak ka GMO okupaciji Srbije.
Drugo pitanje je aktuelni trend osporavanja globalne trgovine od strane populističkih lidera širom sveta, a najpre od novoizabranog predsednika SAD-a, Donalda Trampa. Stoga je cilj konferencije da pruži najnovije informacije kao i jasne argumente o tome zašto bi Srbija trebalo da se pridruži STO, zašto su STO i njena pravila toliko važna za EU i zašto ne postoji održiva alternativa globalnoj trgovini.
Ovom prilikom predstavićemo i dva nova predloga praktične politike pod radnim naslovima „Veza EU i STO“ i „Zašto Srbija treba da uđe u STO“, kao i zvanični prevod i adaptaciju knjige „10 stvari koje STO može da uradi“ na srpski jezik.
Međunarodna panel-konferencija Centra za međunarodne i bezbednosne poslove – ISAC fond (koordinator Radne grupe za poglavlja 30 i 31 Nacionalnog Konventa o EU) u saradnji sa Fridrih Ebert fondacijom
Na panelu-konferenciji će učestvovati:
Carlos Gimeno Verdejo, koordinator, DG Trade, Evropska komisija
Bojana Todorović, bivša pomoćnica ministra trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Srbije
dr Predrag Bjelić, profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Predstavnik Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Srbije
Moderator:
Igor Novaković, direktor istraživanja, ISAC fond
Obezbeđen simultani prevod.
Molimo Vas da svoje prisustvo potvrdite na e-mail:perkucin@isac-fund.org ili na telefon 0113286986
Izveštaj
Do EU vodi članstvo u STO, a do STO da prihvatimo promet GMO
Beta
Srbija neće moći da zatvori Poglavlje 30 u procesu priključenja Evropskoj uniji (EU) koje se odnosi na ekonomske odnose sa inostranstvom, pre nego što ne postane članica Svetske trgovinske organizacije (STO) - rekla je danas bivši Stalni predstavnik Srbije pri toj trgovinskoj organizaciji Bojana Todorović.
Ona je u panel diskusiji o pristupanju Srbije STO u vreme "populističkih izazova međunarodnoj trgovini" rekla da populisti žele da smanje važnost te trgovinske organizacije.
- Članstvo u STO daje mogućnost malim zemljama da prihvatanjem opštih pravila trgovanja zaštite i svoja prava i robu plasiraju na druga tržišta pod jednakim uslovima - rekla je Todorović.
Dodala je da od 194 članice UN, samo 21 nisu članice STO.
- Srbija za ulazak u STO treba da prihvati opšte pravilo te organizacije o prometu sve robe bez ograničenja. To podrazumeva i promet genetski modifikovanih organizama (GMO), ali se kasnije mogu propisati posebni uslovi za uvoz, izvoz i uzgajanje takvih biljaka kao što su to uradile druge države - objasnila je Todorović.
Mnoge zemlje su, prema njenim rečima, posle ulaska u STO višestruko uvećale izvoz, Makedonija je od 2009. do 2014. godine vrednost izvoza sa 1,9 milijardi podigla na 3,1 milijardu evra.
Dodala je da je Srbija 2005. godine otvorila postupak pregovaranja o pristupanju STO i od tada završila pregovore sa većinom članica, osim sa nekoliko zemalja među kojima su SAD, Ukrajina i Rusija.
Nema razvoja bez otvorenih ekonomija
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu dr Predag Bjelić istakao je da su države još u 15. veku shvatile da ne mogu da se razvijaju bez otvorenih ekonomija.
- Srbija je još 1966. godine pristupila Opštem sporazumu o trgovini i carinama (GATT) koji je prethodio STO jer je shvatila prednosti članstva u tim svetskim organizacijama i uvela tržišnu ekonomiju. To je važna lekcija iz prošlosti - rekao je Bjelić.
Danas je, kako je rekao, teško dokazati domaće poreklo robe jer se najčešće proizvodi u globalnim lancima kompanija i privrede se ne mogu razvijati uvođenjem protekcionizma i zatvaranjem sopstvenog tržišta.
Predstavnik Generalnog direktorata za trgovinu Evropske komisije iz Brisela Karlos Gimeno Verdeho istakao je da Srbija mora da se saglasi sa odredbom koja se odnosi na GMO.
- Puna zabrana prometa i kultivacije GMO nije u skladu sa pravilima STO. Možemo da se saglasimo da zemlja ima određeni period tranzicije - rekao je Verdeho.
Snimci događaja na MC Web televiziji ostaju dostupni za gledanje do 6 meseci